עמוד הבית > אחר > טרור > ארגוניםעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > המזרח התיכון
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית


תקציר
סקירה קצרה על ארגון אל קאעדה, הארגון האיסלאמי הקיצוני, שביצע את הפיגוע הקשה ביותר בהיסטוריה ב-11 בספטמבר, 2001.אל קאעדה
מחברת: יעל פרייס-שמשי


ארגון אל-קאעדה (בעברית: היסוד או הבסיס), ובשמו המלא "החזית העולמית האיסלאמית למאבק בצלבנים וביהודים", הוא ארגון טרור מוסלמי בינלאומי, שהוקם בשנת 1988 באפגניסטן. הארגון פועל בהנהגתו ובמימונו של אוסאמה בן-לאדן, מיליונר ממוצא סעודי, ובניהולו של סגנו, ד"ר אימן אל-זוואהרי, מצרי שנחשב ל"מוח" של הארגון.

לארגון אין מסגרת היררכית ברורה, והוא תאגיד של כמה ארגוני טרור, שמוציאים אל הפועל את מטרות הארגון. מנהיג הארגון, בן-לאדן, הוא מקור ההשראה וההכוונה של פעולות הטרור שמבצעים חברי הארגונים השותפים לאל-קאעדה. אל-קאעדה משמש גם ארגון גג לארגוני טרור איסלאמיים קיצוניים נוספים בכל רחבי העולם, הדוגלים בג'יהאד (מלחמת הקודש המוסלמית) בעולם, וביניהם: הג'יהאד האיסלאמי המצרי, אל-קאעדה בעיראק, אל-ג'מאעה אל-אסלאמיה באינדונזיה וארגון עצבת אל-אנצאר הפלסטיני הפועל מלבנון. הארגונים האלה פועלים בחסותו ונעזרים במימונו.

היעד הראשון של ארגון אל-קאעדה הוא לגרור את ארצות-הברית ואת כוחותיה הצבאיים להתמודדות ישירה עם העולם המוסלמי, וכך להחליש את הדימוי שלה כ"כל-יכולה", ולהוכיח שתמיכתה בשליטים המקומיים במדינות שונות היא נטולת כל ערך. כצעד ראשון להשגת יעדיו, ארגון אל-קאעדה מבקש לחולל בעולם אנדרלמוסיה, שבעקבותיה יכוננו בעולם חלוקה אזורית חדשה, בניהולם של אנשי הארגון. בשלב הבא מתכוון הארגון להקים מדינה איסלאמית ולהשליט סדר עולם איסלאמי. הפעולות האלה, כך מקווים אנשי אל-קאעדה, יביאו לגיוס המוני של בני הדור הצעיר לשורות הארגון.

ארגון אל-קאעדה נחשב לארגון טרור אכזרי אשר אינו בוחל באמצעים להשגת מטרותיו. הוא עושה שימוש בטרור מתאבדים ופעולותיו מתאפיינות בתחכום ומקצועיות תוך שימוש באמצעים לא שגרתיים. בין יעדיו כלולות פגיעות באתרים המקודשים לדתות אחרות, בערים מרכזיות, ובמרכזים כלכליים ופוליטיים. מאפיין פעולה בולט של הארגון, ואחד מסימני ההיכר שלו, הוא ביצוע פיגועים בו-זמנית בכמה מקומות.

הארגון היה מעורב במישרין או בעקיפין בפיגועי טרור רבים, והוא אחראי לפיגוע הטרור הקטלני והמשמעותי ביותר בהיסטוריה – סדרת הפיגועים שבוצעו בארצות-הברית ב-11 בספטמבר 2001, אשר במהלכם נחטפו ופוצצו ארבעה מטוסי נוסעים לתוך מגדלי התאומים בעיר ניו-יורק, אשר קרסו כליל, ולתוך בניין הפנטגון (משרד הביטחון האמריקני) בוושינגטון, אשר ניזוק קשות. במתקפת הטרור המשולבת הזאת נהרגו כ-3,000 בני-אדם.

ביבליוגרפיה:
כותר: אל קאעדה
מחברת: פרייס-שמשי, יעל
שם  הפרסום מקורי: הלחימה בלבנון קיץ תשס"ו, 2006
תאריך: 2006
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית
הערות: 1. אסופת פריטי מידע בנושא הלחימה בלבנון קיץ תשס"ו, 2006. המידע מופק עבור משרד החינוך על ידי צוות הגיאוגרפיה של מטח.
הערות לפריט זה:

1. ייעוץ מדעי: ד"ר ראובן אהרוני.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית