הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > הלב ומערכת ההובלה
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי


תקציר
תאי הדם האדומים מעבירים חמצן מהריאות לתאי הגוף וחלק מהפחמן הדו חמצני מתאי הגוף אל הריאות. תאי הדם האדומים הם פחוסים וחסרי גרעין, צורתם מתאימה לתפקידם.תאי הדם האדומים
מחברות: ד"ר יעל קשתן; ד"ר גילי מרבך-עד


תאי-הדם האדומים מקנים לדם את צבעו האדום. תפקידם של תאי הדם האדומים הוא בראש ובראשונה להוביל חמצן לכל תאי הגוף. הם קולטים את החמצן שמגיע מהאוויר שנמצא בריאות, ומובילים אותו לכל תא ותא בגוף. התאים בגופנו זקוקים לחמצן כדי להפיק בעזרתו אנרגיה.
תאי הדם האדומים נראים כמו כדורים פחוסים או כמו דיסקיות. מבנה זה מאפשר את הצטופפותם - בכל מילימטר מעוקב יש כ 5 מיליון תאי דם אדומים. צפיפות זו נחוצה על מנת להעביר לתאי הגוף כמות רבה של חמצן ועל ידי כך לאפשר את פעילות הגוף. לתאי הדם האדומים אין גרעין ובזכות זה הם פחוסים. צורתם של תאי הדם האדומים היא דוגמה להתאמה שבין המבנה לתפקיד.
החמצן חודר לתא הדם האדום ונקשר שם לחומר הקרוי המוגלובין. חומר זה מורכב ברובו מחלבון ומצויים בו חלקיקי ברזל הנקשרים אל החמצן בנימי הדם שבריאות ומשחררים את החמצן בנימי הדם הסמוכים לשאר תאי הגוף. על ידי ההתקשרות לברזל שבהמוגלובין מובילים תאי הדם האדומים את החמצן מהריאות לשאר תאי הגוף.

מה עוד מובילים תאי הדם האדומים?
בתהליך ההפקה של האנרגיה, המתרחש בתאים, נוצר חומר בשם פחמן דו-חמצני. חומר זה אינו דרוש לתאים. תאי-הדם האדומים קולטים חלק ממנו ומובילים אותו אל הריאות, ומשם הוא ננשף אל מחוץ לגוף. שאר הפחמן הדו חמצני מועבר על ידי נוזל הדם (הפלסמה).
תאי הדם האדומים חיים כ 120 יום. אחרי תקופה זו הם מתפרקים. בכל יום נוצרים מיליוני תאי דם אדומים חדשים במוח העצמות. מוח העצמות נמצא בתוך העצמות, בעיקר העצמות הארוכות. הוא נראה כמו ג'לי אדום והוא מכונה: "בית החרושת לדם". כל תאי הדם – האדומים, הלבנים ולוחיות הדם נוצרים במוח העצמות מתאי גזע. תאי גזע הם תאים שעדיין לא גמרו להתפתח ועדיין יכולים להתפתח לסוגים שונים של תאים. חלקם מתפתח לתאי דם אדומים, חלקם ללבנים וחלקם יוצרים בסופו של תהליך את לוחיות הדם.

ביבליוגרפיה:
כותר: תאי הדם האדומים
מחברות: קשתן, יעל (ד"ר) ; מרבך-עד, גילי (ד"ר)
שם  התקליטור: חלונות אל גוף האדם : על האדם ובריאותו
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. ניהול מדעי ודידקטי: ד"ר רחל מינץ.
2. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
3. פתוח וכתיבה: ד"ר יעל קשתן, אלון ברהם, ד"ר רחל מינץ, ד"ר גילי מרבך-עד, ד"ר סמדר רייספלד.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית